Bratari din cupru

Esti indemanatic? Arata-ne si noua.

Bratari din cupru

Postby johnnyntm » Sat Sep 15, 2012 6:33 am

Salut
Nu stiu daca e cineva interesat de ele, dar am citit pe net ca aceste bratari ar avea oarece proprietati. Cineva imi spunea ca a cunoscut o familie de mongoli ai caror membri purtau genul asta de bratari si care nu stiau ce sunt durerile reumatice. Am mai citit pe ici pe colo, si se mai zice ca ar avea efect asupra campului biomagnetic al corpului. Asta e mai greu de verificat. Ce am inteles este ca in contact cu pielea transpirata acestea oxideaza (coclesc), iar o parte din oxid intra prin pori in organism. Pe net se gasesc o gramada de modele de vanzare, cu diverse descrieri, dar eu nu m-am dat niciodata in vant sa platesc in bani toate curiozitatile care ma incearca. Daca as face asta mi-as baga tot neamul in datorii pe trei generatii. Dar sa revin. Nu am cumparat bratari si am decis sa fac cateva. Tot ce ai nevoie pentru a le face consta in sarma de cupru (conductor de instalatie electrica), un patent cu varf subtire, un cui sau un ciocan, in functie de model, si rabdare si timp . Aci sunt cateva modele facute de mine.
https://picasaweb.google.com/johnnyntm/Artizanat
johnnyntm

Re: Bratari din cupru

Postby Sorin » Mon Sep 17, 2012 5:49 pm

Sunt frumoase bratarile. Totusi, nu stiu cat de aspectuoase vor deveni dupa ce vor cocli. Mai ales daca n-o fac si uniform. :) Si cocleala aia am impresia ca se imprima si pe piele si sub bratara o sa fii cam verde. Nu stiu ce sa spun...Ar trebui documentata bine treaba cu reumatismul si mi-as pune si eu o platosa de cupru pe spate sa mai scap de dureri :).
Doctorii imi spun ca sunt nebun, dar vocile din cap ii contrazic.
Sorin

Postby johnnyntm » Tue Sep 18, 2012 6:24 am

Cocleala, adica chestia aia verde apare doar la transpiratie si se spala. Nu ramane ca tusul pe piele. Daca tot te doare spatele poti sa-ti faci o bratara si sa o porti 2 luni. Dupa ce o sa scapi de durerile de spate iti spun eu ca o sa te mai doara 'in spate' de ce cred altii legat de aspectul bratarii.
johnnyntm

Postby delfinio » Wed Sep 19, 2012 9:14 am

da ca se da pe ele cu lac de unghii nu mai face oxidul de cupru.
delfinio

Postby johnnyntm » Wed Sep 19, 2012 11:07 am

Daca nu mai oxideaza, nu se mai absoarbe oxidul prin pori si nu mai are unele efecte asupra organismului. Acum depinde si pentru ce le porti. Pentru fala exista alte metale.
johnnyntm

Return to Mesteri si Artizanat